Articles » Methods and techniques » O systemmie pięciu zwierząt w stylu Vinh Xuan Noi Gia
O systemmie pięciu zwierząt w stylu Vinh Xuan Noi Gia
Po kolejnych moich wizytach szkoleniowych w Polsce - wiele osób- w tym uczniowie naszej szkoły pytało mnie o techniki ręczne, formy jaki również o fakty dotyczące historii i aspektów "duchowych" ( wewnętrznych) tej szkoły. Jak wiadomo, szkoły Vinh Xuan  mogą przekazywać różne ( inne) systemy technik a to z przyczyn subiektywnych jak i obiektywnych.Tu należałoby wspomnieć iż wietnamska gałąź VINH XUAN dzieli się na szkołę tzw.  północną i południową.
Metody ćwiczebne tych szkół ,ich sposób wykonania jest różny, nawet różni się samo uzasadnienie ( interpretacja) podstawowych technik oraz tzw. " wiązanie ", czyli łączenie technik.
Jak mówi Mistrz NGUYEN NGOC NOI - nie miałem możliwości studiowania głębiej wiedzy o innych systemach VINH XUAN ,tak więc, w tym artykule przedstawię jedynie podstawowe cechy systemu 5-ciu zwierząt na bazie mojej szkoły VINH XUAN NOI GIA. Celem tego artykułu jest prezentacja, wzajemne zrozumienie oraz uzupełnienie  ogólnej wiedzy i VINH XUAN. Mam nadzieję ,że prezentowane informacje pozwolą WAM w pewnym stopniu zapoznać się z istotą tego stylu i będą stanowić  podstawową wiedzę w tym zakresie - nie tylko dla adeptów szkoły  ale także dla innych osób zainteresowanych tym stylem.
Jako kolejne pokolenie - uczniów/ instruktorów / mistrzów  - tej sztuki , możemy przyjąć jedynie pewne fakty historyczne, starając się zrozumieć głęboki sens tej szkoły bez krytycznych uwag czy pochopnych opinii. Ważne jest to, aby spojrzeć na wietnamski VINH XUAN w oparciu o stan aktualnej wiedzy poprzez którą możemy dotrzeć do przeszłości.
System 5-ciu zwierząt ( NGU HINH QUYEN) składa się w rzeczywistości z 6-ciu form, tj - pięć form dla każdego ze zwierząt osobno (lampart, tygrys, żuraw, wąż, smok) i jedna forma łącząca wszystkie techniki wspomnianych form pięciu zwierząt.
Istotą takiego ułożenia form jest to, że najpierw ćwiczy się tzw. techniki bazowe -zewnętrzne ( forma tygrysa & lamparta) . później formy wewnętrzne ( smoka, żurawia, węża) stopniowo przechodząc także do coraz to trudniejszych technik szkoły VINH XUAN.
Tak więc; 
 
FORMA TYGRYSA   - patrz.  zdjęcie
 
FORMA LAMPARTA - patrz.  zdjęcie
 
FORMA ŻURAWIA  - patrz.  zdjęcie
  
FORMA WĘŻA  - patrz.  zdjęcie       
 
FORMA SMOKA   - patrz.  zdjęcie    
Zatem można wnioskować ,że : dwie formy tj forma tygrysa & forma lamparta - należą do form zewnętrznych .Kształtują ciało wzmacniają kości ,mięśnie, oraz siłę fizyczną.
Przy tym tworzą podstawowy ( bazowy) układ ruchu.
Pozostałe trzy formy tj forma żurawia, węża, smoka -należą do form wewnętrznych. Kształtują energię wewnętrzną TINH - KHI - THAN  czyli ( witalność ,Chi, duszę )- tworząc głęboką podstawę "duchowości" szkoły VINH XUAN.
Formy 5-ciu zwierząt posiadają także inne cechy / zalety. Ich istotą są odpowiednio ułożone ręce (dłonie).I tak w formie tygrysa - od początku do końca ,dłonie są "zamknięte" w pięści. W formie lamparta - zwinięte 4-palce z kciukiem przy palcu wskazującym uformowane są tzw. "łapę lamparta". W formie żurawia i węża - dłoń jest otwarta. Natomiast forma smoka ma otwarte dłonie i palce są zgięte (jak szpony).
W formie łączącej ( NGU HINH TONG HOP) - w każdej z części tej formy stosuje się właściwe ułożenia rąk  charakterystyczne dla poszczególnych 5-ciu form zwierzęcych.
Opanowanie umiejętności jak wiedzy w krótkim czasie jest niemożliwe, zwłaszcza dla tych, którzy nie ćwiczą sumiennie i nie poświęcają dużo czasu ćwiczeniom (treningom).Wyłącznie poprzez praktykę ,trening pod kierunkiem mistrza - ćwiczący uświadamiają sobie stopniowo istotę ,głęboką filozofię ,praktyczne zastosowanie technik i z czasem będą mogli wykonywać techniki form tak jak w realnej walce. System 5-ciu form zwierzęcych w szkole VINH XUAN NOI GIA - stanowi bardzo ważną część szkolenia. Pomaga on naszym uczniom
w opanowaniu i posługiwaniu się technikami samoobrony jak również rozwija aspekt zdrowotny -DONG SINH. Pomaga także kształtować i kierować energią wewnętrzną - siłą wewnętrzną stylu VINH XUAN NOI GIA.
Na koniec- jeszcze aspekt historyczny :
Mój mistrz -TRAN THUC TIEN w latach 1955-1959 nie nauczał swoich uczniów pełnego systemu szkoły VINH XUAN. Uczył głównie praktycznych umiejętności walki , tą samą metodę ,którą stosował wcześniej - Twórca ,Wielki Mistrz Wietnamskiego Vinh Xuan -NGUYEN TE CONG.
Ze względu na ówczesne  przepisy regulujące nauczaniem sztuk walki w Wietnamie - mój Mistrz- nie mógł bezpośrednio przekazywać (uczyć) technik realnej walki , dlatego też techniki te przekazywane były poprzez techniki zawarte w formach. Jest to bardzo ważny aspekt oraz istotą tej szkoły.
Sięgając daleko w swoją  pamięć - miałem wielkie szczęście, że mój Mistrz jeszcze
przed swoją śmiercią - wyjaśnił mi najistotniejsze techniki, interpretację form, ich znaczenie
i najważniejsze cechy / elementy systemu 5-ciu zwierząt .Jest to tzw - CO DUYEN - czyli szczęśliwy zbieg okoliczności !!!
Dopiero od 1969 roku Mistrz TRAN THUC TIEN - zaczął nauczać pełne formy .
Obecnie ,cały system ( pełny przekaż ) obejmuje m.in.  :
  • THU DAU QUYEN - odpowiednik SIU LIM TAO,
  • KHI CONG VINH XUAN QUYEN - forma  energii Chi,
  • FORMA 108 technik na drewnianym manekinie
  • FORMA 5-ciu ZWIERZĄT ,
  • METODY ĆWICZEŃ  CHI-SAO,
  • FORMA BLIŹNIACZYCH NOŻY 
  • FORMA DŁUGIEGO KIJA 
mam nadzieję ,że powyższe informacje zbliżą WAS do naszej szkoły i ułatwią zrozumienie systemu 5-ciu zwierząt .W/w informacje są oparte wyłącznie o wiedzę ,którą pozyskałem od mistrza TRAN THUC TIEN oraz NGUYEN TE CONGa. Życzę przyjemnej lektury !!!.
                                                                                 z wyrazami szacunkiem
                                                                                 inżynier  NGUYEN NGOC NOI
                                                                                 Mistrz Szkoły Vinh Xuan Noi Gia Quyen