Introduction » About » O symbolu LOGO szkoły Vinh Xuan Noi Gia
O symbolu LOGO szkoły Vinh Xuan Noi Gia
W ostatnich latach wiele osób (zarówno w Wietnamie jak i w Polsce) poprosiło mnie o wyjaśnienie symbolu LOGO naszej szkoły. Chciałbym dziś przedstawić najistotniejsze kwestie tego symbolu.
Na podstawie przekazanej mi wiedzy o stylu Vinh Xuan przez mojego Nauczyciela – Wielkiego Mistrza Tran Thuc Tien oraz moich doświadczeń wynikających z praktyki, zbudowałem symbol naszego stylu – szkoły VINH XUAN NOI GIA.
Najpierw chodzi o nazwę. Jak wiemy, Wielki Mistrz Nguyen Te Cong (YUEN CHAI WAN) wprowadził wingchun do Wietnamu z pewną specyfiką. Od dawna wszyscy ćwiczący i praktykujący ten styl Wingchun nauczany przez Wielkiego Mistrza Nguyen Te Cong uważają, że jest to wietnamski wingchun i Wielki Mistrz Nguyen Te Cong jest twórcą wietnamskiego wingchun (Vinh Xuan). Zgodnie z wytycznymi mojego Nauczyciela: techniki muszą być wykonywane w oparciu o miękkość (Nhu), a siła pochodzi o energii Chi (Khi). W historii rozwoju sztuki walki istnieją dwie szkoły: miękka szkoła (NOI GIA) i twarda szkoła (NGOAI GIA). Wietnamki styl Vinh Xuan należy do szkoły miękkiej ( NOI GIA ) używając miękkości i energii Chi. Stąd zgodnie z logiką pisania oraz wnikliwych uwag specjalisty Nguyen The Truong – nazwa VIETNAM VINH XUAN NOI GIA QUYEN jest nazwą oficjalną naszej szkoły.
Na logo obok nazwy "Viet Nam Vinh Xuan Noi GIA" jest symbolem Jin –Jang. Filozofia wchodu oparta jest na koncepcji Jin-Jang. Ta filozofia Jin-Jang również jest podstawą stylu Vinh Xuan. Często mówię do uczniom, adeptom naszej szkoły w pierwszych dniach treningu,że aby dobrze ćwiczyć ten styl, powinni studiować filozofię wschodu lub akceptować tą filozofię jako postulat, tylko wtedy mogą doznać głębokich wtajemniczonych specyfik stylu Vinh Xuan. Od tego mogą daleko zajść w praktyce stylu Vinh Xuan. W pewnym sensie zasada Jin-Jang symbolizuje styl miękki (NOI GIA) – pomocny przy praktyce oddychania (Luyen Khi). Stąd symbol Jin- Jang pojawi się również w LOGO naszej 
szkoły.
Wielokrotnie napisałem wcześniej, że techniki Vinh Xuan Noi GIA oparte na technikach 5 Zwierząt NGU HINH QUYEN (HO: tygrys, BAO: Lampart, HAC: żuraw, XA: wąż, LONG: smok). Stąd umieszczam 5 Zwierząt na LOGO. Tygrys i Lampart są na dole LOGO – ponieważ techniki tygrysa i lamparta to są podstawy technik: siła kości i mięśni (CO COT GAN LUC) - to są techniki twarde (NGOAI). żuraw to jeden z symboli buddyzmu. Styl Vinh Xuan pochodzi również od klasztoru buddyjskiego. Stąd mimo, że forma żurawia nie jest najwyższą formą naszego stylu Vinh Xuan ( najwyższa forma to forma smoka ), umieszczam żurawia na samym szczycie ( na środkowej górze ) jako ukłon ku buddyzmowi, że ten styl pochodzi od buddyzmu. W tym umieszczeniu żurawia jest jeszcze jeden aspekt: w stylu Vinh Xuan można osiągnąć wysoką technikę stabilności a to przez praktykę technik żurawia. Wstawienie symbolu żurawia spełnia również walory artystyczne LOGO. Z dwóch stron symbolu żurawia, umieszczam symbol smoka i węża, świadcząc o tym,że forma smoka i węża są wyższe niż formy tygrysa i lamparta (miękka, ruchliwa, szybka ale pełna siły i zdecydowania).
Rysunek trzech gór symbolizuje trzy najważniejsze zasady (szczyty) stylu VINH XUAN – TAM TINH (Trung Lo: linia centralna, Tieu Da: obrona i atak jednocześnie, Dinh Hoa Lien: płynnie przejście z obrony na atak, ciągłość ataku, korzystając siły przeciwnika …).
Kolor biały oddaje wrażenie potok pochodzący z góry. Jest to strumień siły stylu Vinh Xuan Noi Gia. Siła Vinh Xuan pochodzi od Chi wewnętrznej (NOI KHI) tak jak strumień wody a siła tak jak siła potoku.
Mój Nauczyciel – Wielki Mistrz Nguyen Te Cong powiedział mi, że ten styl walki pochodzi od klasztoru buddyjskiego i posiada prastarą nazwę VINH XUAN PHAT GIA, ku czci pamięci o moim Nauczycielu i o pochodzeniu stylu umieszczam napis VINH XUAN NOI GIA po chińsku. Czarne litery są widoczne na tle białego potoku.
Używam koloru niebieskiego jako tło LOGO gdyż chciałbym akcentować to,że jest to kolor spokoju, kolor wiosny. Stosuję 3 odcieni koloru niebieskiego chciałbym wyrazić myśl, że im dłużej praktykujemy styl, tym zajdziemy dalej, tym „uświadomimy” coś głębokiego, coś charakterystycznego.
To są najistotniejsze aspekty opisu LOGO naszej szkoły. Symbol ten jest mój ukłon dla Twórcy stylu wietnamskiego Vinh Xuan – Wielkiego Mistrza Nguyen te Cong i mojego Nauczyciela Tran Thuc Tien.
Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufają i popierają naszą szkołę na jej drodze budowy i rozwoju. I szczerze podziękować wszystkim, którzy wystąpią o informacje na temat stanu wojennego Vinh Xuan Noi Gia, posiada wsparcie, pomoc wojennego sposób w procesie budowania i rozwoju.
Hanoi, dnia 18 października 2008
Inżynier Nguyen Ngoc Noi 
Mistrz Szkoły Vinh Xuan Noi Gia Quyen